Kouzlo Vánoc

Blíží se čas Vánoc. Než tyto svátky dovrší svého největšího kouzla, tím myslím, než zasedneme ke štědrovečerní večeři a s rodinou se sejdeme u vánočního stromečku s dárky, stojí nás to všechny spoustu práce, času a úsilí, aby bylo všechno dokonalé. Většina z nás vnímá Vánoce jako svátky, kdy se všichni oprostíme od dennodenních povinností, starostí a veškerou svou lásku a čas věnujeme své rodině a svým blízkým.

Adventní čas je čas radostného očekávání. Maminky převrátí dům vzhůru nohama a vygruntují každé zákoutí. Jako důkaz, že je vše hotové, zavoní na stole adventní věnec z jehličí, okna se lesknou a jejich třpyt ještě umocníme vánočními světýlky. Tatínkové mají starost sehnat ten nejkrásnější vánoční stromeček a kapra. A všechny malé děti si bezstarostně zpříjemňují nekonečné čekání na Ježíška adventním  kalendářem. Užíváme si dny plné vůně, světel a dobrot. Je čas oprášit recepty na ta nejlepší cukroví. Při pečení perníčků se kuchyně rázem naplní vůní skořice. S Vánocemi mám spojenou i vůni rozkrojeného pomeranče a horkého čaje, který popíjím v teple domova u krbu, a jen tak poslouchám praskající oheň, když pojídám cukroví vonící vanilkou.
    Stůl je slavnostně prostřen, tabule nabízí mraky jídla. Řízky volají ke stolu. Plamínek svíčky provoní vzpomínky. Sváteční atmosféru podkresluje nádherná hudba. Ježíškovo zazvonění dětem zamotá hlavu a uchová iluzi o kouzelné bytosti, která nosí dárky. Děti budou Vánoce vždycky milovat. Pro rodiče je odměnou jejich nespoutaná radost, rozzářené oči a úsměv od ucha k uchu.
    Není štědřejšího období v roce, než jsou tyhle zimní svátky. Na zimu se krajina halí do nadýchané bílé peřinky. Proto se myslivci i ostatní lidé vydávají do lesa přilepšit lesní zvěři. Člověk může odcházet z lesa s dobrým pocitem, když se větvičky stromu prohýbají pod náloží zavěšeného ovoce
    Říká se, že čím je člověk starší, tím víc si přeje dárky, které se nedají koupit. Dnes už to chápu. Podle mě je cílem Vánoc někoho obdarovat, potěšit a rozesmát. Kouzlo Vánoc je v tom, že se mohou sejít rodiny pod rodnou střechou u rodičů.

Adéla Ursová, 9. A

Datum vložení: 21. 12. 2020 12:20