Co dělat, když musí dítě do karantény

dog

Pokud je žák ve škole pozitivně testován antigenním testem, zákonný zástupce si jej vyzvedne ve škole a informuje dětského lékaře, který vystaví žádanku na PCR test. Zákonní zástupci jsou povinni školu informovat o pozitivním PCR testu svého dítěte.

• Na základě nahlášení pozitivního žáka (PCR test) škola informuje hygienickou stanici o tomto pozitivním žákovi, ta trasováním určí žáky, kterým bude nařízená karanténa - žáci odcházejí do izolace, škola informuje zákonné zástupce o karanténě a odchodu (vyzvednutí) žáků ze školy.

• Kontakty na zákonné zástupce žáků, kteří mají nastoupit do karantény, předává škola hygienické stanici. Karanténu nařizuje hygienická stanice (dále KHS), nikoli škola. Ta slouží jen jako prostředník pro předávání některých informací KHS a rodičům.

• Rodiče vyčkají, dokud jim KHS nezašle SMS s instrukcemi k sebetrasování a vystavení e-žádanky na PCR test. Pokud se rodiče rozhodnou na e-žádanku nečekat (lhůty mohou být kvůli vytíženosti KHS dlouhé), mohou objednat dítě na PCR bez žádanky v rámci testů zdarma, ale dítě nemůže jít na test dříve než 5. den po kontaktu s pozitivně testovanou osobou. Testy pro žáky zdarma bez e-žádanky nabízí město Staňkov, o termínech informuje prostřednictvím městského rozhlasu a na svých webových stránkách - https://www.mestostankov.cz/

• KHS posílá škole informační dopis pro rodiče, škola jej přeposílá zákonným zástupcům, jakmile jej od KHS obdrží.

• Karanténa je nařízená dítěti hygienickou stanicí na 14 dní po kontaktu s pozitivní osobou, tuto dobu lze ale zkrátit PCR testem v laboratoři 5. – 7. den po kontaktu (nebo později, není-li volný termín). Test není možné absolvovat dříve, jak již bylo výše uvedeno.

• Při negativním výsledku se žák vrací 8. den do školy. Pokud se rodiče rozhodnou s dítětem na PCR test nejít, trvá karanténa 14 dní, žák se tedy vrací do školy 15. den po kontaktu s pozitivní osobou.

Příklad

Nahlášený kontakt s pozitivním žákem je 10. 11. 2021, karanténa je hygienou stanovena do 24. 11. 2021, PCR test je možný 5. – 7. den po kontaktu, tedy 15. – 17. 11. 2021, při negativním výsledku je možný návrat žáka do školy 18. 11. 2021. Pokud tento žák na test nepůjde, vrací se do školy bez PCR testu po 14 dnech, tedy 25. 11.

• Může se stát, že KHS žákovi karanténu prodlouží, pokud se ukáže, že se setkal s další pozitivně testovanou osobou ještě dříve, než odešel do karantény. Pak se celý proces opakuje.

• Třídní učitel/ka informuje žáky o rozvrhu distanční výuky. Distanční výuka se koná, pokud je v karanténě více než polovina žáků třídy.

• Karanténa se týká pouze žáka, který byl v kontaktu s pozitivní osobou. Sourozenci a rodiče do karantény nemusí. Pokud by však dítě bylo pozitivní na PCR testu, může být nařízena karanténa i jeho rodinným příslušníkům.

• Karanténa se netýká osob s plně dokončeným očkováním nebo osob v ochranné lhůtě 180 dní po prodělané nemoci.

• O ošetřovné žádají rodiče u dětského lékaře. Kdyby měl zákonný zástupce problém s vystavením potvrzení na OČR u dětského lékaře při uzavření celé třídy, může se obrátit na školu.

• Pokud by měli rodiče nějaké dotazy, mohou se obrátit na Krajskou hygienickou stanici v Domažlicích, konkrétně na Bc. Hanu Ibehejovou, tel. 373 033 967.

Rady a doporučení na domácí karanténu/izolaci SZÚ

Datum vložení: 24. 11. 2021 13:13
Datum poslední aktualizace: 24. 11. 2021 13:32