ZŠ Staňkov

Myslíme na budoucnost. Připravujeme žáky pro rychle se měnící svět.

Terezín a Lidice

V úterý 28. 5. jsme jeli se školou do Terezína.

Ráno jsme se sešli na zastávce, kde na nás čekal autobus. Cesta byla dlouhá, ale utekla jako voda. Po chvíli jsme byli v Terezíně, kde jsme měli 10 minut pauzu. Čekala nás prohlídka Terezína, kam byli v době 2. světové války přiváženi občané židovského původu. Odsud pak byli posíláni do vyhlazovacích koncentračních táborů. My jsme se zde rozdělili na osmáky a deváťáky. Každý jsme měli svého průvodce. Nejdříve jsme viděli společné místnosti, o kterých nám pan průvdce hodně povídal. Také nám povídal o systému, o hygieně, o práci. Hodně mě zaujalo, že zde museli od rána do noci pracovat a pak dostali k jídlu jen kousek chleba. Potom jsme se šli podívat na samotky, kam zavírali vězně před soudem nebo ty, co udělali něco vážného. Také nám pan průvodce vyprávěl o tom, jak se  dozorci k vězňům chovali. Zašli jsme i do podzemí, které jsme si celé prošli. Během prohlídky jsme došli i do umývárny, kde jsme se dozvěděli, že se zde myli jednou za šest týdnů. Poté jsme se přemístili do  čtvrté části Terezína. Tato část byla nejzajímavější. Byla tam místnost pro 600 lidí s jednou malou lavičkou.  Prohlídka byla velice zajímavá.

Po prohlídce nás čekal přejezd do Lidic. Šli jsme se mimo jiné podívat na sochu dětí, ke které nám něco řekl i pan učitel Žáček. Protože začalo hodně pršet, vrátili jsem se do autobusu a jeli jsme do muzea. Po prohlídce muzea, která byla také velmi zajímavá, nás čekala jen cesta na jídlo a pak domů.

Výlet byl velice zábavný a poučný. Děkujeme učitelům, že nám ho připravili.

Silvie Kramerová, 8. A

Datum vložení: 26. 6. 2024 13:54
Datum poslední aktualizace: 26. 6. 2024 13:55

Doučování žáků škol