Skotsko prozkoumalo 21 žáků naší školy

Začátkem října se 21 žáků vydalo v doprovodu paní učitelky Leové a pana učitele Janouška do Skotska, kde nás čekal nezapomenutelný týden.

1. den

V neděli 2. října 2022 jsme vyjeli ze Staňkova do Nizozemska, kde jsme také strávili náš první den. V Nizozemsku jsme si za krásného počasí prohlédli město Haag, kde jsme se mohli podívat na Palác míru. Po cestě do hlavního města Nizozemska jsme se zastavili u Severního moře. Poté, co jsme si všichni nasbírali mušle, jsme se vydali do Amsterdamu, kde to už žilo o něco více. Zaujala nás místní architektura, která se v dobrém slova smyslu dost lišila od té naší. Ve městě jsme také obdivovali spoustu vodních kanálů a velké množství kol. Z Amsterdamu jsme poté pokračovali nočním trajektem do severoanglického Newcastelu. Jídlo zde bylo formou bufetu.

2. den

Po proplutí Severním mořem nás přivítal anglický Newcastle a my jsme se vydali po stopách Harryho Pottera. Na hradě Alnwick nás přivítaly místní lektorky, který nám daly lekci v létání na koštěti. Když naše hodina létání skončila, mohli jsme si detailně prohlédnout všechny krásy, co tento hrad ukrývá, nebo se podívat do místního krámku, kde si spousta z nás něco koupila. Při cestě do Skotska jsme se zastavili v městečku Falkirk, kde se nachází unikátní lodní výtah, který je jediný na světě. V podvečer jsme všichni unavení přijeli do našeho hotelu nacházejícího se na krásné skotské vysočině.

3. den

Ráno nás přivítalo pravé skotské počasí, ale ani to nám nezabránilo v pokračování návštěv dalších míst spojených s Harry Potterem. Zabalili jsme si pláštěnky i deštníky, které byly nutné, a vyjeli přes údolí Glen Coe, které je považováno za jedno z nejkrásnějších míst ve Skotsku. Naše cesta pokračovala až do městečka Fort William. Po cestě do tohoto města jsme taky měli šanci zahlédnout, ještě trochu v ranní mlze, nejvyšší horu Skotska Ben Nevis. Ve Fort William jsme vyšli nad známý Glenfinnan viadukt a obdivovali proslavený autentický vlak, kterým jel Harry Potter. Vlak měl namířeno do městečka Mallaig. Tam jsme i my nastoupili do vlaku a projeli přes Glenfinnan viadukt. Z vlaku jsme měli možnost zahlédnout také Atlantský oceán nebo krásnou skotskou přírodu, která nás všude obklopovala.

4. den

Ve čtvrtek jsme se vydali ke Kaledonskému kanálu, který končí známým jezerem Loch Ness nedaleko města Fort Augustus. Jezero bylo moc krásné, ale nikdo z nás proslulou příšeru bohužel nezahlédl. Cestu na vyhlídku nedaleko pohoří Tři sestry nám zkrátila čas soutěž o bruselskou vafli. Výherci byli nakonec čtyři. Když jsme k vyhlídce přijeli, počasí nebylo nejlepší, ale to nás opět neodradilo. Výstup nebyl lehký, ale všichni jsme to nakonec statečně zvládli. Na hotelu jsme se vysušili a zabalili si věci, protože to byla naše poslední noc na hotelu, na kterém jsme se stravovali formou bufetu.

5. den

Tento den ráno jsme opustili městečko Tyndrum i náš hotel a vyrazili do hlavního města Skotska, do Edinburghu. Naše první zastávka v tomto úchvatném městě byl nejstrašidelnější hrad ve Velké Británii, kde jsme se mohli podívat na korunovační klenoty skotského krále. V jednu hodinu jsme se se zúčastnili výstřelu z děla z hradeb tohoto hradu. Tímto naše prohlídka Edinburgh Castle skončila. Z hradu jsme došli do uličky, v níž je kavárna, kde J. K. Rowlingová dostala nápad na knihu o Harrym Potterovi. Navštívili jsme zde také nejslavnější obchod a muzeum Harryho Pottera. Poté jsme pokračovali k Holyroodu, sídlu současného panovníka Karla III. Odtud jsme vyšli na vyhlídku, ze které byl nádherný výhled na celé město, a dokonce i na Severní moře. Edinburgh jsme opustili v pozdních hodinách.

6. den

To byl poslední den našeho zájezdu. Už od rána bylo nádherné počasí. V tento den jsme navštívili hlavní město Belgie Brusel, kde sídlí evropské instituce. Kousek od budovy Evropského parlamentu se nachází Parlamentárium, které jsme navštívili a kde jsme se mohli od našeho digitálního průvodce dozvědět něco nového. Výherci dostali svou vafli. A protože vafle se zde prodávaly na každém roku, neodolali ani další mlsouni. Večer před odjezdem domů jsme se ještě zastavili u Atomia, které bylo ve tmě krásně osvětlené. Chtěla bych poděkovat učitelům, který nám věřili, že se při rozchodu neztratíme. I přesto, že jsme byli ke konci všichni docela unavení, panovala mezi námi pohodová atmosféra a vůbec nevadilo, že na tento krásný zájezd s námi jeli i žáci z domažlické školy.

Tereza Vogeltanz, 9. A

Datum vložení: 21. 10. 2022 18:58