Březen, Měsíc knihy nejen v 5.B

Byť jsem si vědoma historických kořenů zavedení této akce, jako nástroje osvěty v období hlubokého komunismu (r. 1955), souhlasím s myšlenkou dostat knihy, a vůbec literaturu, do povědomí co největšího počtu lidí napříč generacemi a v současné době i napříč všemi národy.

V roce 1989, z pochopitelných důvodů politických, přestal být Měsíc knihy oficiálně řízenou akcí. Buďme však vděčni knihovnám, knihkupectvím a v neposlední řadě i samotným autorům, že na Měsíc knihy nezanevřeli a výše zmíněnou myšlenku posouvají dál.

Netroufnu si vůbec tvrdit, že v 5.B byl březen jakkoli preferován z hlediska čtení. Naopak - mám radost, že se čtenářství ve třídě daří v průběhu celého roku. A moje radost zesiluje prožitkem z pisatelských pokusů mých žáků.

To vše podtrženo a sečteno se úročí nejen ve čtenářských lekcích ve třídě. I v tomto měsíci měli žáci příležitost ponořit se do děje jedné z knih naší knihovny. Tentokrát jsem zvolila knihu Prázdniny blbce č. 13. Děti měly šanci aktivně vstoupit do děje formou oživlých soch či pisatelskou výzvou, kde si potvrdily či vyvracely autorův směr a někteří i záměr. A protože se v našem dlouhodobém hledáčku rýsuje role „podavatele“, tj. hledáme shody a rozdíly v perspektivách, v nichž jsou vyprávěny příběhy, nebylo pro nás problémem přijmout roli zuřivého novináře, roli pohodového strýce, rozhozené matky, nic netušícího otce či nešťastného Tadeáše.

Další nedílnou součástí naší výuky se staly dílny psaní. O těch však snad někdy příště. Z tohoto okruhu bych však ráda vyzdvihla autorská čtení žáků 5. B. Některé pisatelské pokusy nabírají na intenzitě a strhávají posluchače, a tak si říkám: „Kdo ví, jestli se někdo z nich nestane dalším spisovatelem a neposílí Měsíc knihy nesoucí dobré poselství i budoucím generacím.“

A na samý závěr přijměte:

7 tipů, jak vybrat dobrou knihu na čtení:

1. Podívejte se na obal, přečtěte si název a prohlédněte ilustrace.
2. Přečtěte si první stránku a použijte pravidlo 5S – Pokud na stránce najdete pět nebo více slov, které neznáte, kniha pravděpodobně není pro vás.
3. Sáhněte po další knize od vašeho osvědčeného autora.
4. Vybírejte téma, které vás zajímá i posouvá.
5. Dejte na doporučení, neustrňte.
6. Podívejte se na velikost knihy (aby se vám dobře držela, nebyla těžká, ...).
7. A v neposlední řadě? Možná na vás doma stále čeká nějaký poklad z vánočního období, který z nepochopitelných důvodů, někde v záplavě dárků, zapadl v zapomnění.

Jana Pluhařová, tř. uč.

Datum vložení: 29. 3. 2023 10:09