Projekt Edison

10.2. k nám přijeli studenti z různých zemí světa, aby nám pověděli něco o své kultuře a státě, ve kterém žijí.

Konkrétně k nám přijeli celkem čtyři studenti. Yevheniia Sokol z Ukrajiny, Silika Khowashi & Hasan z Indonesie, Victoria z Ruska  a Chau Ying Wan (Ivy) z Hongkongu. Studentky byly ubytovány buď u učitelů naší školy, nebo v místním penzionu. Dva žáci z devátých ročníků byli vždy přiděleni k jedné zahraniční studentce a s ní trávili čas ve škole. Já jsem měla např. Siliku Khowashi & Hasan z Indonesie, která byla moc milá. Vždy jsem s ní chodila na její prezentace a překládala ostatním žákům v jiných třídách. Dozvěděla jsem se hodně nových informací a získala jsem trochu lepší přehled o světě a ostatních kulturách.

Eliška Jáchimová, 9. A

Jako každý rok, tak i letos nás navštívili studenti z jiných zemí. Přijeli k nám, aby představili svou vlast v krátké prezentaci a abychom si s nimi procvičili angličtinu. Studenti v naší škole byli celý týden. Každý den navštěvovali různé třídy, ve kterých představovali své země a s žáky školy si anglicky povídali. My jsme se například během hodiny dějepisu  setkali s Silikou z Indonésie. Díky prezentaci jsme získali spoustu informací. Dozvěděli jsme se, že celou Indonésii tvoří tisíce ostrovů, že Indonésie je domovem největších ještěrů planety - varanů komodských. Zaujala nas existence růžové pláže, která svoji neobvyklou barvu získala díky korálům.
A v závěru přezentace jsme si dokonce společně zatančili.

Jára Höll, Adam Zvoneček, 8. B

Projekt EDISON - rozhovor se Silikou Khowashi & Hasan
Od 10. února do 14. února u nás na škole byly cizinky z různých zemí. Já jsem se věnovala Silice Khowashi & Hasan, která pochází z Indonesie, a napadlo mě, že bych s ní mohla udělat krátký rozhovor o její zemi a i o ní samotné. Rozhovor se vedl pochopitelně v anglickém jazyce, ale zde ho máte přeložený:

Jak se ti líbí v Čechách?
Česko je hezká země s krásnými městy jako Český Krumlov nebo Plzeň. Líbí se mi sníh, i když ho tu není moc.

Zachutnala ti česká kuchyně? Co už jsi třeba ochutnala, co ti chutnalo a co ne?
Ano, české jídlo mi chutná. Už jsem ochutnala třeba koprovou omáčku nebo tatarák a chutnalo mi to. Ale nechutnala mi hrachová kaše.

Líbí se ti u nás na škole?
Ano, líbí, je tu příjemná atmosféra.

Co tě u nás na škole překvapilo?
Že žáci musí nosit přezůvky  (pantofle nebo třeba bačkory). U nás v zemi je to naopak. Je neslušné chodit ve škole v pantoflích nebo jiných přezůvkách.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně studijních i pracovních úspěchů.

Eliška Jáchimová, 9. A

Datum vložení: 29. 2. 2020 17:14