Základní škola Staňkov, okres Domažlice
Komenského 196
345 61 Staňkov
I letos naše škola vyrazila na zájezd do Anglie.
3.10. 2018 jsme po 9. hodině večer vyrazili autobusem do Bruselu, kde jsme navštívili např. Parlamentárium. Třetí den hned ráno jsme se prvním trajektem vydali do anglického Doveru a v osm hodin jsme přijeli do Bristolu, kde jsme se šli podívat na Clifton Bridge, který je umístěn 100 m nad řekou Avon. Poté jsme navštívili bristolskou univerzitu a vyšli až na její věž, která byla vysoká přibližně 70 m. Odtud byl krásný výhled na celé město Bristol. Po krásné prohlídce celé bristolské univerzity jsme se vydali i do přístavu, kde kotví loď SS Great Britain. K večeru jsme nasedli do autobusu a vyrazili do Plymouth, kde na nás už čekaly naše hostitelské rodiny, u kterých jsme strávili následující tři dny.
Čtvrtý den jsme se šli podívat do národního parku Dartmoor, který je proslulý svou krásnou přírodou. V něm jsme navštívili dva vodopády, z nichž jeden mohl být vysoký 20 metrů. Až jsme si vše prohlédli, vydali jsme se do Plymouth. Jedním z nejzajímavějších míst ve městě byl přístav, odkud v roce 1620 vyplula loď Mayflower, která dorazila až do Ameriky s prvními osadníky.
Pátý den jsme se vypravili do Michael Mount, který je znám tím, že velký příliv a odliv kolem pobřeží umožňuje se dostat na ostrov, kde stojí i menší hrádek. Při odlivu je samozřejmě na ostrov přístupná cesta, ale jak začne příliv, všichni lidé musí z ostrova pryč, neboť by tam strávili dalších pár hodin. My jsme však vše stačili. Prošli jsme se po krásné pláži a navštívili malý hrad s kostelem na vrcholu ostrova. Kolem poledne jsme se rozhodli navštívit i “konec Země” - takzvaný Lands End, kde se nachází i nejzápadnější výběžek Anglie. Při procházce po pobřeží jsme narazili i na ztroskotanou loď z roku 2003. Asi po dvouhodinové procházce jsme se znovu navrátili do Michael Mount, který se během několika hodin stal ostrovem.
Šestý den ráno jsme se rozloučili s našimi hostitelskými rodinami a vyrazili na nekonečné pláže v Doveru. Kolem poledne jsme ale opět nasedli do autobusu a jeli se podívat na jednu z nejslavnějších památek Anglie - Stonehenge. Nemohli jsme přímo k památce, a tak jsme chodili pár metrů od ní při zábradlí. Stonehenge navštěvují lidé z celého světa. Až jsme si vše prohlédli, odjeli jsme do nedalekého města Salisbury, kde jsme se šli podívat do salisburské katedrály, která se pyšní nejvyšší věží v celé Anglii. V katedrále jsme také viděli Magnu Chartu, která je považována za jeden z nejdůležitějších dokumentů Anglie. Po prohlídce katedrály jsme se vydali do města Portsmouth, kde jsme se setkali s našimi novými hostitelskými rodinami.
Poslední den v Anglii jsme strávili ve městě Portsmouth. V docích jsme viděli např. nejstarší válečnou loď ve službě - HMS Victory. Po rozchodu v centru města jsme nasedli do autobusu a díky velmi příznivému počasí jsme se rozhodli navštívit krásné křídové útesy - Seven sisters, které se tyčí přibližně 100 metrů nad mořem. Prošli jsme se po jejich vrcholcích a pomalu se rozloučili s Anglií. K večeru už jsme vyrazili eurotunelem do Francie. Po celonoční jízdě v autobuse jsme v ranních hodinách přijeli do České republiky. Počasí se nám tento rok opravdu povedlo. Jižní Anglie je velmi pěkná, ať navštívíte její krásná pobřeží, útesy, přírodu, nebo města.
Eliška Jáchimová, 8. A
Zakoupení digitálních pomůcek je financováno Evropskou unií - Next Generation EU