Interview se školním psychologem

Od druhého pololetí pracuje v naší škole pan Filip Landkamr, který je školním psychologem. Pan psycholog je velmi milý a sympatický, a jelikož mě zajímala jeho práce, připravila jsem si pár otázek, abych s ním udělala rozhovor.

Co jste musel vystudovat, abyste se tomuto povolání mohl věnovat?

Já jsem chodil na gymnázium Luďka Pika v Plzni a dále jsem studoval na vysoké škole v Brně - Filozofická fakulta Masarykovy univerzity.

Proč jste si vybral tuto práci?

Protože mě baví pracovat s dětmi a mládeží. Je to mnohem lepší než s dospělými, neboť dětem můžete snáz pomoct. Předat jim myšlenky a názory.

Proč se lidé stydí za to, že navštěvují psychologa?

Je to tak nastaveno naší společností a kulturou. Rozhodně pokud máme nějaký problém, neměli bychom ho doslova dusit v sobě, ale svěřit se ostatním nebo psychologovi. Není to věc, za kterou byste se měli stydět.

Znamená to, když jdu k psychologovi, že jsem psychicky nemocná?

Rozhodně ne!!! Každý má nějaké problémy, a pokud si sám neví rady, není ostuda si říci o pomoc a navštívit psychologa.

S jakými problémy k vám děti nejčastěji chodí?

Častými problémy jsou vztahy v rodině, ve třídě a v přátelství.

Jak pracujete s dětmi?

Důležité je si s nimi povídat, aby mě braly spíš jako přítele a nebály se mi svěřit.

Jaký typ dětí k vám nejčastěji dochází?

To nejde říct, neboť každý jsme jiný a jak introvert, tak i extrovert může mít problém.

Mají děti více problémů než dospělí?

V každém věku jsou problémy, akorát dospělí si je často nechtějí připustit, a tak se je snaží
zamaskovat.

Jaká věková skupina nejčastěji navštěvuje psychologa?

Hlavně děti na prvním stupni nejčastěji chodí na žádost učitele nebo rodiče. Na druhém stupni už chodí nejčastěji sami od sebe.

Navštěvují vás častěji kluci, nebo holky?

To je opět různé. Záleží na kultuře. Kluci jsou často vychováváni k tomu, aby nebrečeli a byli silní. Proto je pro ně složitější si říct o pomoc. A dívky jsou odmalička vychovávány k tomu, aby projevovaly své emoce. Jsou více ochotné sdílet své emoce, svá trápení.

Jaký typ člověka splňuje předpoklady, aby se mohl stát psychologem?

Měl by umět naslouchat, být vnímavý a chtít pomáhat lidem.

Baví vás tato práce  a proč?

Baví mě odkrývat  příběhy lidí a rád jim tímto způsobem pomáhám. Nejlepší je sledovat jejich pokroky.

Splnila práce psychologa vaše očekávání?

Ano, je důležité, aby práce člověka bavila.  Ve vaší škole to máte dobře nastavené. Učitelé  i asistentky pomáhají žákům a to je dobře.

S jakými záležitostmi by k vám měly děti chodit?

Pokud se budou chtít svěřit, pokud má kamarád problém a oni neví, jak mu pomoci. Nebo prostě se vším. Jsem jedno velké ucho.

Pan psycholog Lankman je velmi milý a sympatický. Pokud budete mít nějaký problém,  rozhodně se nebojte za ním zajít.

rozhovor vedla Eliška Jáchimová, 8. A

Datum vložení: 3. 6. 2019 16:45