Kytovci ve Staňkově

Kytovci ve Staňkově - 1

V pátek 15. 3. 2013 jsme měli tu čest přivítat na ZŠ Staňkov Bc. Petru Nevečeřalovou. Je to člověk, který spojil svůj život se životem kytovců. Je to k nevíře, ale již od svých 15 let se pohybuje na výzkumných lodích v jižní Africe (Mosambik, JAR) a pozoruje kytovce, tučňáky a žraloky. Nikdo v její rodině nikdy nebyl biologem, natož výzkumným pracovníkem. Svou lásku k velrybám si pěstuje od dětských let a nyní studuje na přírodovědecké fakultě v Praze a v Pretorii obor biologie. Naši žáci se tak mohli seznámit s životem, biologickým výzkumem v praxi, s taxonomii, s problematikou ohrožení těchto živočichů a zajímavostmi o jednotlivých druzích. Beseda se uskutečnila v místním kině. Žáci 1. stupně ji měli doplněnou o soutěž z nově nabytých vědomostí a žáci 2. stupně ji měli okořeněnou různými pikantnostmi z rozmnožování kytovců. Beseda s Petrou Nevečeřalovou se uskutečnila v rámci projektu Mezinárodní a světové dny na ZŠ Staňkov, které probíhají celoročně v rámci jednotlivých ročníků či celoškolně. Tato beseda vyzdvihovala Světový den lachtanů, tuleňů a velryb připadající na 10. leden. Bohužel se uskutečnila až nyní kvůli velké vytíženosti paní přednášející. Na ZŠ Staňkov již proběhly akce připomínající Světový den zvířat, Den stromů, Den antibiotik, Den výživy, Den obětí holocaustu, Den ozónové vrstvy a vody. Chystá se Den Země, Den mokřadů a Den dětské knihy.

Tato aktivita proběhla v rámci projektu „Udržitelný rozvoj a environmentální výchova ve vzdělávání pedagogických pracovníků", který realizuje Vysoká škola evropských a regionálních studií, o.p.s. v rámci aktivity poradenství pro pedagogy s cílem podpořit EVVO na škole

Mgr. Ivana Brožovská

Datum vložení: 15. 3. 2013 8:00